Sıkça sorulan sorular

 

> Annebabaların Triple P kursuna veya oturumuna birlikte katılmaları mı gerekiyor?

> Triple P, büyükanne ve büyükbabalara, koruyucu ailelere ve diğer bakıcılara yardımcı olabilir mi?

> Hangi Triple P türünü uygulamalıyım?

> Birden fazla Triple P türünü uygulayabilir miyim?

> Triple P programını herkes yürütebilir mi?

Annebabaların Triple P kursuna veya oturumuna birlikte katılmaları mı gerekiyor?

Zorunlu olmasa da, annebabalar birlikte katılabilirse çok iyi olur. Triple P, çocuklarını tek başına büyüten anne veya babalar tarafından da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak programa annebabaların birlikte katılabildiği aileler, çocuklarının davranışlarını değiştirmek için bir ekip halinde hareket edecekler ve daha fazla yarar göreceklerdir. Muhtemelen annebabalık hakkında daha iyi iletişim kuracak, tartışacak ve birbirinizi daha fazla destekleyerek daha az anlaşmazlık yaşayacaksınız. Annebabadan yalnızca birinin katılabildiği durumlarda bile Triple P çok büyük yararlar sağlar.

Triple P, büyükanne ve büyükbabalara, koruyucu aileler ve diğer bakıcılara yardımcı olabilir mi?

Triple P’nin ilkeleri, çocukların bakımını sağlayan herkes için geçerlidir. Büyükanneler, büyükbabalar ve diğer bakıcılar sıklıkla Triple P programlarına katılmaktadır.

Hangi Triple P türünü uygulamalıyım?

Sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına yönelik en uygun programın hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olması için Triple P eğiticinizle konuşmanız daha iyi olur.

 

Genellikle, çocuğunuzun ufak tefek davranış problemleri varsa Seminer ve Düzey 4 Grup Triple P yardımcı olur. Grup Triple P, çocuğunuzun daha ciddi davranış problemleri olduğunda da yardımcı olur.

 

“Bu, siz misiniz?” senaryolarımız, aileniz için hangi Triple P türünün en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Birden fazla Triple P türünü uygulayabilir miyim?

Evet. Annebabalar istedikleri sayıda Triple P türünü tamamlayabilir. Örneğin, bir kez seminere gidebilir destekleyici olması içinde daha yoğun bir grup programına katılmaya karar verebilirsiniz.

Triple P programını herkes yürütebilir mi?

Hayır. Triple’yi yürüten eğiticilerin onaylı bir eğitim kursunu tamamlamış ve akredite edilmiş bir eğitici olmaları gereklidir. Annebabalık programlarını yürüten kişilerin niteliklerini daima kontrol edin.