Dünyadaki diğer annebabaların Triple P hakkındaki yorumlarını okuyun

25 ülkede, altı milyonun üzerinde çocuk ve aile Triple P’den yardım aldı. İşte bu ailelerin öykülerinden bazıları*. 

 

*İsimler mahremiyeti korumak amacıyla değiştirilmiştir. 

İnanılmaz bir pratik bilgi kaynağı

Thomas, Glasgow, İskoçya

Adım Thomas, eşim Christine ve ben Triple P’ye katıldık. Aaron adında 22 aylık bir oğlumuz ve Mary adında 6 aylık bir kızımız var. Eşim ve ben son derece samimi ve rahat bir ortamda inanılmaz derecede çok pratik bilgi edindik.

 

Öneriler oldukça anlaşılır bir şekilde ve videolarla desteklenerek sunuldu. Bölümleri haftalık olarak tamamlanabilir ev ödevlerine ayırmak Christine ve benim çocuklarımıza yol gösterme konusuna tutarlı bir biçimde yaklaşmamıza yardımcı oldu. Önerilen değişikliklerin çoğu anlamsız bir şeyi çocuklara zorlayan değişikliklerden daha çok bizim annebabalığımızda gerçekleşmesi gereken değişikliklerdi.

 

Çocuklarımızın hem bizimle hem de bakıcılarıyla birlikteyken ne kadar iyi davrandıklarını görmek bizi şaşırttı ve mutlu etti. Her ne kadar melek gibi olmasalar da artık elimizde bizi çileden çıkarabilecek durumları kontrol altına alabileceğimiz yöntemler var ve sanırım bu da daha keyifli ve öngörülebilir bir aile yaşamına sahip olmamıza yardımcı olur. Ve tabii mutlu çocuklara.

 

Eşim de ben de çocukluğumuzda alkol bağımlılığı ve ailemizin parçalanmasıyla ilgili problemler yaşadık ve aynı problemleri çocuklarımızın da yaşamasını istemedik. Christine’in annesiyle arasında güçlü bir bağ var fakat anne ve babasından olumlu hiçbir şey görmemiş olan benim için annebabalık, Mary’nin doğduğu gün önemli hale geldi ve şunu söylemekten çok mutluyum ki Triple P tam zamanında hayatıma girdi.

Fark inanılmaz

Janine, Kinark, Kanada

Evimizdeki değişim inanılmaz. Üç buçuk yaşında bir oğlumuz var. Biz işteyken gün boyunca, o anneannesinde kalıyor. Triple P’ye birlikte katıldık. Triple P’ye başladığımızda annebaba olarak zıt kutuplardaydık. Şimdi neredeyse orta noktada buluştuk.

 

Eşimin otoriter davranışları azaldı. Bense daha az izin vericiyim. Çocuğumuzun kafa karışıklığı ve hırçınlığı azaldı. Triple P’ye başlamadan önce, oğlumuz her gün ağlıyordu, çünkü günün sonunda bizimle birlikte eve dönmek istemiyor, anneannesiyle kalmak istiyordu. Bu durum beni üzüyordu. Artık oğlum her gün eve dönmek için can atıyor.

Umarım, daha fazla annebaba bu yardımı alabilir

Isaura, Curacao, Hollanda Antilleri

Umarım daha fazla annebaba bu yardımı alabilir, böylece çocuklarına karşı daha iyi birer annebaba olabilirler. Başlangıçta, bu derslerin hayatıma çok geç girdiğini düşünmüştüm. Artık kesinlikle öyle olmadığını biliyorum!

 

Daha iyi bir insan ve daha iyi bir anne olmayı, hataların farkına varmayı ve bunları düzeltmeyi öğrenmek için asla çok geç değil. Tüm kalbimle size teşekkür ediyorum! Sekiz hafta önceki halime baktığımda, artık farklı biri ve farklı bir anne olduğuma inanıyorum.

Yalnızca benim çocuğumun böyle olduğunu düşünürdüm

Sandra, Bradford, İngiltere

Oğlum 11 yaşında, öğrenme güçlüğü çekiyor ve ben oğlumu yalnız büyüten bir anneyim. Oğlumla aramız daima bozuk olurdu. Triple P’yi iki kez uyguladım. Bilgi tazelemek için grup oturumuna katıldım. Küçük grup hoşuma gitti, çünkü yalnızca benim çocuğumun böyle olduğunu düşünürdüm..

 

Benden daha kötü durumda olan annebabaları görünce, günün sonunda, problemi olan tek kişi olmadığımı anladım.

 

Triple P özgüvenimi artırdı. Daha önceleri, problemlerim hakkında hiç kimseyle konuşamıyordum. Özgüvenimi yitiriyordum. Triple P, bu durumla başa çıkmama yardımcı oldu.

 

Öğrendiğim farklı tutum önerilerini evde uygulamaya başladım. Oğlumla uygun bir dille konuşmayı öğrendiğimden bu yana, okuldaki davranışları da düzeldi. Eskiden haftada üç gün okul tarafından eve yollanırdı. Davranışları öylesine kötüydü ki (örneğin, kızları çimdikliyordu), bir gün başını fena halde derde sokacağından korkuyordum.

 

Artık problemlerle başa çıkma yöntemim bile değişti. Daha önceden elinden her şeyi alırdım. O da isyan ederdi. Şimdi elinden yalnızca tek bir şeyi alıyorum. O da bunun olacağını biliyor. Böylece bu durumla başa çıkabiliyor.

 

Bilgisayar kullanımıyla ilgili tutum önerileri de var. Bilgisayar süresi bitmeden on dakika önce onu uyarıyorum. Süresinin dolmak üzere olduğunu anlıyor. Yine de biraz mızmızlanıyor, ama artık çok daha sakin.

 

Keşke Triple P’yi oğlum ilkokuldayken uygulayabilseydik. Böylece birçok problem önlenmiş olurdu.

Annebabalarla çocukları bir arada tutmaya yardımcı oluyor

Thomas, Yorkshire, İngiltere

Ben çocuğumu tek başına büyüten bir babayım. Oğlum Jack 11 yaşında. Jack, evde ve okulda başını derde sokup duruyordu. Bir gün sosyal hizmet uzmanım elinde Triple P videosuyla geldi. Başlangıçta oldukça sert biçimde karşı çıktım. Sosyal hizmet uzmanlarının bana karşı olduklarını düşünüyordum. Ne de olsa, insan çocuğunu elinden almaya çalıştıklarını düşünüp endişeleniyor.

 

Ancak şimdi annebabalarla çocukları bir arada tutmaya çalıştıklarını anlıyorum. Grup ve Geliştirilmiş Triple P olmak üzere, toplam 16 oturuma katıldım ve Jack’in durumu gittikçe daha da düzeldi. Triple P harikalar yarattı.

 

Eskiden Jack ve ben birbirimize karşı oldukça öfkeli olurduk. Triple P’den önce, bir tartışmayı iki hatta üç gün sürdürdüğüm olurdu. Sanırım Jack, benim yüzümden çok sıkıntı çekti. Konunun kapanmasına izin vermiyordum. Tartışmaya devam edip duruyordum. Şimdi oğlumla ilişkimiz 2...3... hatta 4 kat daha iyi! Tabii ki hâlâ tartışacak bir şeyler buluyoruz, ama bunun üstesinden de geliyoruz. Artık oturup oğlumla konuşabiliyorum ve bunu yaparken öfkelenmiyorum!

 

Onunla arkadaş olduk. Yaşadığım deneyim tek kelimeyle harika. Yolun sonunda bir umut ışığı belirdi.

Triple P kültürüme saygı duydu 

Duong, Brisbane, Avustralya

Bizim, biri erkek (9 yaşında) biri kız (5 yaşında) iki çocuğumuz var. Vietnam kültüründe biz annebabalarımızın yolundan gideriz, ancak artık zaman değişti. Ayrıca, yeni bir ülkede yaşıyoruz ve buraya uyum sağlayabilmemiz için yeni yöntemler öğrenmemiz gerekiyor.

 

Dersler sırasında, diğer annebabalarla konuşma ve fikir alışverişinde bulunma şansına sahipsiniz. Annebabaların, birlikte Triple P’ye katılmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum. Triple P kültürümüze saygı duydu. İçerdiğindeki hiçbir ders kültürümüze aykırı değil.

Terör estiren ergenden “her açıdan iyi bir insana”

Joanna, Herefordshire, İngiltere

Liam (13 yaşında) evde terör estiriyordu. Eşyaları kırıp döküyordu ve ben de ne yapacağımı şaşırmıştım. Gözüm sürekli Liam’ın üzerindeydi, ama bakmam gereken başka çocuklarım da vardı. Tek seçeneğin gidip babasıyla yaşamasını ya da başka bir eve çıkmasını söylemek olduğunu düşünüyordum. 

 

Triple P bana, güçlü durmayı ve bir anne olarak kendi haklarımı savunmayı öğretti. Çocukları yola getirmem gerekiyordu, çünkü hiçbir sınır koyulmadığında çocuklar kontrolden çıkıyor. Sınırlar olduğunda kurallara daha çok uyuyor ve istediğimiz gibi iyi bir vatandaş oluyorlar.

 

Liam olumlu yönde değişti. Daha düşünceli ve daha özverili bir çocuk oldu. Ayrıca, yardımsever de. Erkek ve kız kardeşiyle daha iyi anlaşıyor. Ailemize yeni bir üye katıldı, bir köpek. Köpekle arası son derece iyi, hatta onu yürüyüşe çıkarmaya can atıyor. Yani, artık her açıdan iyi bir insan.