Profesör Matt Sanders

Matt Sanders, bir Klinik Psikoloji Profesörüdür ve Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde bulunan Annebabalık ve Aile Destek Merkezi’nin Direktörüdür.

 

Profesör Sanders, kırk yılı aşkın bir sürede, çocukluk davranış problemlerini ele alan ve daha güçlü aileleri destekleyen basit ve uygulanabilir programlara dönüştürülen olağanüstü araştırmalar yürüterek uluslararası bir ün kazanmıştır.

 

Profesör Sanders’ın Triple P annebabalık sistemi, bugüne kadar tüm dünyada tahminen dört milyon çocuğa ve ailelerine yardımcı olmuştur. Bu sistem, 25  ülkede kullanılmaktadır ve İngilizce dışında 19 dile çevrilmiştir. 55.000’den fazla uygulayıcıya eğitim verilmiştir.

 

Profesör Sanders, 170’ten fazlası hakemli dergide makale olan 200’ün üzerinde yayının yazarıdır ve popüler “Every Parent: A Positive Approach to Children’s Behaviour “ (“Tüm Annebabalar: Çocukların Davranışına Olumlu Bir Yaklaşım”) adlı kitabı dahil toplam 12 kitap yazmıştır (tek başına veya başka yazarlarla birlikte). Çalışmaları üç uluslararası televizyon dizisine ilham vermiştir. Bunlardan biri de İngiltere’nin yüksek reytingli televizyon dizisi, “Driving Mum and Dad Mad”dir (“Anne ve Babayı Çıldırtmak “).

 

Profesör Sanders, Avustralya, Kanada, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Yeni Zelanda, Hong Kong, Singapur, Japonya, İran, Almanya, Belçika ve Hollanda’da hükümetlere üst düzey danışmanlık hizmeti vermiştir.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nde danışmanlık yapmıştır ve Avrupa Konseyi’nde Olumlu Annebabalıkla ilgili Uzman Danışmandır. 2006’da o dönemin İngiltere Başbakanı olan Tony Blair ile politika hakkında görüşmüş ve bundan kısa bir süre sonra İçişleri Bakanlığı, Triple P’yi de kapsayan ulusal bir annebabalık girişimi başlatmıştır.

 

Profesör Sanders aynı zamanda, davranış bilimleriyle ilgili herhangi bir altyapısı bulunmayan annebabalarla bilgi birikimini paylaşan etkili bir iletişimcidir. Düzenli olarak gazete köşe yazıları yazar ve aile konularında radyo ve televizyonun aranan simalarındandır.

 

Eşinin adı Trish’tir ve iki yetişkin çocukları vardır.