Rahatsız etme gücü: Çocuğunuza "iyi" bir tüketici olmayı öğretin

Söz konusu, kahvaltılık mısır gevreğinden en yeni bilgisayar oyununa kadar her şey olabilir. Ancak muhtemelen çocuğunuzun kafasında ne almak istediğine dair net bir fikir vardır.

 

Çocuklara yönelik pazarlamaya harcanan para düşünüldüğünde bu pek de şaşırtıcı değildir. Günde sadece iki saat televizyon izleyen çocuklar yılda 10.000’den fazla reklam seyretmektedir.

 

Çocuklarımızı günlük reklam akışından korumak için yapabileceğimiz pek fazla şey yok. Ancak bu maddi dünyada anneler, babalar ve çocuklar için hayatı biraz daha kolaylaştırabiliriz.

 

Çocuğunuzun, bir şeyi neden aldığınızı veya almadığınızı anlamasına yardımcı olabilirsiniz. “Çünkü ben öyle diyorum” demek yerine, ürünün onun için neden uygun olmadığını açıklayabilirsiniz. Çok mu pahalı? Belki büyüyünce o ürünü alabilirler.

 

Ayrıca, çocuklarınıza paranın değerini öğreterek de yardımcı olabilirsiniz. Onlara, istedikleri gibi harcayabilecekleri bir harçlık verin. Altı yaşındaki çocuklar bile içi boş kumbaranın ne demek olduğunu bilir.

 

Son olarak, çocuklarınızın önünde söylediklerinizi ve yaptıklarınızı düşünün. Diğer insanları daima para açısından değerlendirirseniz, çocuğunuz para sahibi olmanın en önemli değer olduğunu düşünecektir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin olumlu annebabalık programını üçüncü adımı olan “Tutarlı disiplin kullanın” ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Tutarlı disiplini nasıl uygulayacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili bir başka önemli konuyu daha aşağıda bulabilirsiniz: