Evden zamanında çıkmak!

Çoğu aile için sabahları günün en stresli zamanıdır. Ancak programlı hareket edildiğinde, çocuklar ve siz evden zamanında çıkabilirsiniz.

 

Bunun yolu planlı olmaktan geçiyor. Bazı temel kurallar belirleyin ve belli bir program uygulayın. Herkesin hazırlanmak için ne yapması gerektiğini bilmesi işleri kolaylaştırır.

 

Sabahları hazırlanmak için kendinize yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun. Çocuklardan önce hazırlanmak iyi bir kuraldır. Son dakika telaşını önlemek için öğle yemeği gibi şeyleri bir gece önce hazırlayabilirsiniz.

 

Çocukların programı önceden öğrenmesini sağlayın. Onlara, tam olarak ne yapmaları gerektiğini anlatın.

 

Çocukların, giyinmek ve dişlerini fırçalamak gibi işleri kendi başlarına yapmayı öğrenmeleri yardımcı olabilir. Böylece, bu becerileriyle ilgili alıştırma yapma fırsatları olur ve nasıl programlı hareket edileceğini öğrenirler. Ayrıca bu size zaman kazandırır!

 

Hatta “saati yenme” oyununu bile deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun oyundaki amacı alarm çalmaya başlamadan hazır olmaktır. Kazanırlarsa küçük bir ödüle hak kazanırlar, örneğin beslenme çantalarına en sevdikleri atıştırmalıktan koyabilirsiniz.

 

Onlara kazanmak için ne yapmaları gerektiğini açıkça anlatın ve uygun bir süre verin. Tekrarlı talimatlardan veya acele etmeleri için söylenmekten kaçının. Bu oyunun işe yaraması genellikle iki hafta alır ve yavaş yavaş bırakılabilir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin olumlu annebabalık bölümünün üçüncü adımı olan “Tutarlı disiplin kullanın” ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Tutarlı disiplini nasıl uygulayacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili bir başka önemli konuyu daha aşağıda bulabilirsiniz:

Triple P, 17 tutum önerisiyle size çocuğunuzun davranışlarıyla başa çıkmanızda yardımcı olur

Triple P ile ilgili daha fazla özet bilgiyi buradan öğrenin