Tutarlı disiplin kullanın

Disiplin kötü bir kelime değildir. Aslında, tutarlı disiplin çocuklara, davranışlarının daima bir sonucu olacağını öğretir ve bu sonuçlar tahmin edilebilir, sevgi dolu bir ortamda uygulanır. Böylece çocuğunuz kendini güvende hissedecek ve ne beklemesi gerektiğini bilecektir.

 

Tutarlı disiplin, çocukların davranışlarıyla ilgili sorumluluk almayı öğrenmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, onlara başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmayı öğretir. Ayrıca, öz-denetimi geliştirmelerine de imkan sağlar.

 

Annebabalar için tutarlı disiplin hazırlıklı olmak anlamına gelir. Açık ve anlaşılır temel kurallar belirler ve çocuğunuza ne yapmamasından çok ne yapması gerektiğini anlatırsınız. Sakin bir şekilde anlaşılır ve öncekilerle tutarlı talimatlar verirsiniz. Çocuğunuz daima aynı yolu izlediğinizi öğrenecektir. Kastettiğinizin söylediğinizle aynı olduğunu anlayacaklardır!

 

Ancak en ufak problemde de çıkışmanız gerekmez. İlgi çekmeye yönelik olduğunu düşündüğünüz kötü davranışları görmezden gelin. Hemen kıyameti koparmazsanız, kendiliğinden hallolabilir.

 

Koyduğunuz kurallar çiğnenirse, hemen harekete geçin, sakin olun, adil ve çocuğun yaşına uygun davranın (örneğin, bir oyuncağı birkaç dakikalığına uzaklaştırmak gibi).

 

Hoşunuza giden davranışları takdir etmeyi unutmayın. Çocuğunuzun kurallara uymasını sağlamaya çalışın ve başarılı olduğunda onu takdir edin (özellikle de yeni bir şey öğreniyorsa).

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

“Tutarlı disiplin kullanın”, Triple P’nin Beş adımda olumlu annebabalık bölümündeki adımlardan biridir. Diğer adımları ve bu adımların annebabalığı nasıl kolaylaştırabileceğini öğrenin. Tutarlı bir disiplini nasıl uygulayacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili bazı önemli konuları aşağıda bulabilirsiniz: