Çocukların kendi kendilerine problem çözmesine yardımcı olma

Problem çözme, masabaşı oyunlardan toplantı salonlarına kadar hayatta birçok karmaşık durumun üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek bir beceridir. Peki, çocuklarınıza iyi birer problem çözen bir birey olmayı nasıl öğretebilirsiniz?

 

Çocukların, problem çözme becerileriyle ilgili alıştırmalar yapmaları gerekir. Günlük oyunlarla başlayabilirsiniz. Bu oyunlarda çocuklar, ister oyuncaklarıyla hayali oyunlar oynuyor olsunlar, isterlerse küplerle evler inşa ediyor olsunlar ya da boyama yapsınlar, çözülecek problem fırsatlarıyla kuşatılmışlardır. Günlük oyunlar, bildiklerini ve yapabileceklerini size göstermeleri için harika bir fırsattır.

 

Böylece, onları bir çözüme yönlendirebilir ve çabalarını takdir edebilirsiniz.

 

Örneğin, çocuğunuz bir yapboz üzerinde çalışıyor olabilir. Çocuklar genelde eksik parçayı bulmak için sizden yardım isterler. Onlara doğrudan aradıkları parçayı vermek yerine, cevabı kendilerinin bulmalarını sağlayabilirsiniz. Onlara, “Aradığın parçanın büyüklüğü nedir? Ne renk?” türünden sorular yöneltebilir ve onları cevaba yönlendirebilirsiniz.

 

Bu onlara problem çözme adımlarını öğretmekle kalmaz, aynı zamanda problemlerin çözümleri olduğu mesajını da verir. Ayrıca bu çözümleri bulabildiklerini de fark ederler.

 

Çocukların böyle bir ortamda büyümesi, gelecekte karşılarına çıkan problemlerin üstesinden gelebilecek kadar kendilerine güvenmelerini sağlar.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin Olumlu Annebabalık Programı‘nın ikinci adımı olan “Olumlu bir öğrenme ortamı yaratın” ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin.

Olumlu bir öğrenme ortamını nasıl yaratacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili başka bir önemli konuyu daha aşağıda bulabilirsiniz: