Çocuklarımızla neden konuşmamız gerekir?

Çocuklarımızla konuşurken, onlara nasıl konuşacaklarını, nasıl dinleyeceklerini ve başkalarıyla nasıl iletişime geçeceklerini öğretiriz. Çocuğunuzun size yaptığı bir şeyi gösterdiği, bir soru sorduğu veya gününün nasıl geçtiğini anlattığı sırada yapılan bu küçük sohbetler onun öğrenmesi için birer fırsattır.

 

Bebekler için her türlü ses, onlarla iletişim için bir yol olabilir. Elinizden geldiğince onlarla konuşun, onlara şarkı söyleyin ve agucuk yapın. Konuşurken etraflarında bulunan şeyleri adlandırın. Etraftaki şeylerin adlarını bu şekilde öğrenirler.

 

Büyüdükçe çocuklar etraflarındakileri adlandırmaya başlar. İşaret ederek “kamyon” diyebilirler. Siz de “Evet, bu kırmızı bir kamyon” şeklinde cevaplayabilirsiniz. Böylece doğru bildiklerini onaylamış ve onlara yeni bir kelimeyi basit bir cümle içinde kullanarak öğretmiş olursunuz.

 

Okul öncesi çocuklar çok fazla soru sorarlar. Dünyayı keşfetmeye başlarlar ve anlamadıkları veya onları endişelendiren şeyleri size sorarlar.

 

Size gelip soru sorduklarında, yaptığınız işe kısa bir ara verip onlara ilgi gösterin ve söylediklerini dinleyin. Ayrıca, onlara konuyla ilgili düşüncelerini de sorabilirsiniz.

 

Çocuklarla konuşmak annebaba ile çocuk arasında bir ilişki oluşmasını sağlar. Sizinle konuşurken kendilerini daha özgür ve güvende hissederler. Çocuklar büyürken bu şekilde hissetmeleri çok önemlidir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin Olumlu Annebabalık Programı‘nın ikinci adımı olan “Olumlu bir öğrenme ortamı yaratın” ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Olumlu bir öğrenme ortamını nasıl yaratacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili başka bir önemli konuyu daha aşağıda bulabilirsiniz: