Olumlu bir öğrenme ortamı yaratın

Çocuklar, annebabalarının ilgisine ihtiyaç duyar. Ancak bu, günün her anını onlarla oyun oynayarak geçirmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Sizden yardım istediklerinde veya sizinle konuşmak istediklerinde, bir dakikalığına bile olsa, orada olduğunuzu bilmek onlar için daha önemlidir.

 

Ayrıca bu, çocuğunuzun yaptığı şeylerde daha olumlu olmasına yardımcı olur. Hoşunuza giden bir şeylerle uğraştıklarında ilgi gösterin. Onları takdir edin ve uğraştıkları şeyin hoşunuza gittiğini onlara gösterin. Bu, doğru davranışın görülme olasılığını artırır! Başını okşamak veya “ben telefondayken sessizce oynadığın için teşekkür ederim” demek, onları aynı davranışı gelecekte de görülme olasılıüını arttırmak için harika bir yoldur.

 

Olumlu bir öğrenme ortamı oluşturmaya yönelik diğer bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Hoş bir şekilde konuşun. Bu davranışınız, çocuklarınıza onlara duyduğunuz saygıyı gösterir ve onlara başkalarıyla hoş bir şekilde konuşmayı öğretir.
  • “Rastlantısal Öğretme” yöntemini kullanın. Bunun anlamı, müsait olduğunuzda onlara bir şeyler öğretmektir. Örneğin, sadece çocuğunuzun sorusuna yanıt vermekle kalmayın. Çocuğunuzu o konu hakkında konuşmaya teşvik edin veya cevabı kendisinin bulması için ipucu verin (yönlendirin). Bu şekilde daha fazla şey öğrenirler.
  • Kendi deneyimlerinizi paylaşın. Çocukların dinleme konusunda da alıştırma yapmaya ihtiyaçları vardır. O gün başınızdan geçen veya ilgilerini çekebilecek herhangi bir şeyden bahsedin.
  • Sevecen olun. Çocuklarınıza sevginizi gösterin. Öpmek, kucaklamak ve sarılmak çocuklarınıza istendiklerini ve güvende olduklarını hissettirir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

“Olumlu bir öğrenme ortamı yaratın”, Triple P’nin Beş adımda olumlu annebabalık adımlarından biridir. Diğer adımları ve bu adımların annebabalığı nasıl kolaylaştırabileceğini öğrenin. Olumlu bir öğrenme ortamını nasıl yaratacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak annebabalıkla ilgili bazı önemli konuları aşağıda bulabilirsiniz: