Pamuklara sarılan çocuklar

Çocuklarınızı güvende tutmak istemeniz doğal bir durumdur. Bazı annebabalar çocuklarını pamuklara sararak korumayı tercih edebilir. Ancak onları tüm acılardan ve hayal kırıklıklarından koruyamazsınız. Bununla birlikte, yapabileceğiniz şey onlara zorluklarla baş etmeyi öğretmektir. Çocuklara, bir zorluktan sonra kendilerini toplama ve duygularıyla başa çıkma becerilerini kazandırısanız onlar için daha iyi olur.

 

Onlara kendilerini stresli, üzgün veya kızgın hissetmelerinin doğal ve sağlıklı bir durum olduğunu öğreterek başlayabilirsiniz. Bu tür duyguların geçici olduğunu anlamalarına yardımcı olun.

 

Çocuğunuz herhangi bir nedenle, örneğin okulda beden eğitimi dersi olduğu için endişeli olabilir. Hatta bu durumdan kaçmaya çalışıyor olabilir. Onu zorluklar karşısında pes etmemeye teşvik edin. Arkasında sizin desteğiniz olduğunda, zorlukların üstesinden gelme olasılığı artar.

 

Eve hayal kırıklığına uğramış bir şekilde geldiğinde bunun bir problem olmadığını öğretin. Çocuğunuz üzücü olayların gerçekleşebileceğini ve onların üstesinden gelebileceğini öğrenecektir.

 

Çocuklarınız için bir rol modeli olduğunuzu unutmayın. Problemlerinizi ayrıntılarıyla anlattığınızı ve sonrasında hayatınıza devam ettiğinizi gördüklerinde umutları olacaktır. Zorlukların üstesinden gelinebileceğini ve hayal kırıklıklarının geçebileceğini bilerek büyüyeceklerdir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalıkla ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin Olumlu Annebabalık Programı’nın birinci adımı olan “Güvenli, hoş ve uygun bir ortam sağlayın “ ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Güvenli, hoş ve uygun bir ortamı nasıl sağlayacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili daha fazla önemli konuyu aşağıda bulabilirsiniz:

Olumlu annebabalık yolculuğunda 2. Adıma geçin

Olumlu bir öğrenme ortamı yaratın

Endişeli veya duygusal bir çocuğunuz mu var? Bir Triple P Semineri veya Grubu size yardımcı olabilir.

Balçova, İzmir'deki etkinlikleri görmek için Triple P takvimine bakın