Ekran zamanı ikilemi

Bazen, çocuklar tüm zamanlarını televizyon karşısında veya akıllı telefonla ya da bilgisayarla geçiriyor gibi görünür. Hatta evinizde teknolojiyi yasaklamayı bile aklınızdan geçirebilirsiniz. Bu sizin seçiminizdir. Ancak çoğu annebaba için asıl gerçek, buna uyum sağlamamız gerektiğidir. Çocuklarımızın dengeli bir yaşam sürmesine yardımcı olmamız gerekir.

 

Çocuklar yaşlarına uygun teknolojiden yararlanabilir. Televizyon izlemek veya bilgisayarda oyun oynamak zevkli ve eğlenceli olabilir. Ayrıca, eğitici ve çocuklarınızı öğrenmeye teşvik edecek programların, oyunların ve uygulamaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

 

Ancak çocuklar ekran karşısında çok fazla zaman geçirirse, diğer önemli aktiviteleri kaçırabilir. Dışarıda oyun oynamak, arkadaşlarla sohbet etmek ve kitap okumak gibi şeyler çocuklar için çok önemlidir.

 

Peki, evinizde doğru dengeyi nasıl sağlayabilirsiniz?

 

Hangi teknolojinin kullanıldığını öğrenerek başlayabilirsiniz. Kendi araştırmanızı yapabilir ve çocuklarınızla ve diğer annebabalarla konuşabilirsiniz. Her teknolojik cihazın olumlu yönlerini düşünün. Çocuğunuzun yaşına göre neleri kısıtlamanız veya kontrol etmeniz gerekeceğini de düşünün.

 

Bazı kurallar koymak da iyi bir fikirdir. Çocuklarınıza neleri kullanmaya izinli olduklarını ve ne zaman kullanabileceklerini belirtin. Bunu ailece tartışın, böylece çocuklarınızın da söz hakkı olabilir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin Olumlu Annebabalık Programı‘nın birinci adımı olan “Güvenli, hoş ve uygun bir ortam sağlayın “ ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Güvenli, hoş ve uygun bir ortamı nasıl sağlayacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili daha fazla önemli konuyu aşağıda bulabilirsiniz:

Olumlu annebabalığın ikinci adımına geçin

Olumlu bir öğrenme ortamını nasıl yaratacağınızı öğrenin