Çocuklar risk almalı mı?

Helikopter annebabalar çocuklarının hayatını her yönden yönetmek isterler. Çocuklarının herhangi bir risk veya başarısızlıkla karşılaşmalarını önlemeleri gerektiğini düşünebilirler. Ancak çocuklar risk alarak öğrenir.

 

Ancak bu durum annebabalar için kafa karıştırıcı olabilir. Sadece koruyucu mu davrandığınızı, yoksa fazla mı ileri gittiğinizi nasıl bilebilirsiniz?

 

Örneğin, ağaca tırmanmayı öğrenen bir çocuğu ele alalım. Helikopter annebaba çocuğa “dikkatli olmasını” söyleyerek endişeli biçimde başında bekler.

 

Bir de çocuklarının yaptıklarına çok fazla karışan annebabalar vardır. Bu annebabalar, çocuklarının ödevini yapabilir veya düşük notları yüzünden öğretmenlerle tartışabilir.

 

Çocukların kendi kendilerine bir şeyler yapmayı öğrenmeleri gerekir. Ayrıca bazı riskler alarak ve hatalar yaparak öğrenmeleri gerekir. Kendilerine bu şans verilmezse nasıl büyüyebilirler? Çocuklar, annebabalarının her şeyi onların yerine yapmasına çok alışırsa kendi kararlarını alamaz hale gelir.

 

Önemli olan, ne yaptığınızın farkında olmanızdır. Sonunda çocuğunuzu izleme şekliniz konusunda daha rahat davranmayı öğrenirsiniz. Bir yandan çocuklarınıza göz kulak olurken diğer yandan onlara büyümeleri için alan tanımaya alışırsınız.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin Olumlu Annebabalık Programı‘nın birinci adımı olan “Güvenli, hoş ve uygun bir ortam sağlayın “ ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Güvenli, hoş ve uygun bir ortamı nasıl sağlayacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili daha fazla önemli konuyu aşağıda bulabilirsiniz:

Olumlu annebabalık yolculuğunda bir sonraki adım için hazırsınız

Olumlu bir öğrenme ortamı yaratın

Sizinle benzer problemler yaşayan annebabalar Triple P'yi seviyor

Nedenini öğrenmek için burayı tıklayın