Mızıkçı sendromu

Bazı çocuklar için bir oyunu kazanma baskısı çok ağırdır. Kazandıklarında böbürlenebilir veya kaybettiklerinde bir öfke nöbeti geçirebilirler. Bu da bazı ailelerin, çocuklarının spor yapıp yapmaması konusunda endişe duymasına yol açabilir!

 

Sporla ilgilenmek çocukların aktif olmasını, yeni beceriler kazanmasını ve arkadaş edinmesini sağlar. Onlara ekip çalışmasını, sorumluluğu ve rekabeti öğretir. Çocuklar sporun yalnızca sonucundan değil tüm yönlerinden zevk almalıdır.

 

Her oyunda çocuğunuzun nasıl geliştiğine odaklanın. Skora rağmen iyi bir oyun çıkarabileceğini öğreneceklerdir.

 

Bazı çocuklar çok iyi olduklarını düşünmedikleri oyunları oynamayı reddeder. Becerilerin gelişmesi ve güvenin oluşması zaman ve çaba gerektirir. Bu nedenle, onları oynamaya devam etmeleri için cesaretlendirin.

 

Ayrıca, çocuklar uğraştıkları her alanda en iyi olmak zorunda olmadıklarını ve aslında bunun imkansız olduğunu da öğrenmelidir. Çocuğunuz takımın en hızlı koşucusu olmadığından şikâyet ettiğinde, ona “en hızlı olmayabilirsin ama topa gerçekten iyi vuruyorsun” şeklinde olumlu bir yanıt verebilirsiniz.

 

Çocuğunuzun centilmenliğe aykırı davrandığını gördüğünüzde, onun üzgün olabileceğini ama bu davranışının uygun olmadığını bilmesini sağlayın. Daha sonra bir dahaki sefere ne yapması gerektiğini olumlu bir dille söyleyin: “Takım arkadaşlarına bağırman uygun bir davranış değil. Bir dahaki sefere kızgın olduğunda üç kere derin nefes al.”

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin olumlu annebabalık bölümünün dördüncü adımı olan “Gerçekçi beklentilere sahip olun” ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Annebabalıkla ilgili diğer önemli konular, annebabalığınıza ve çocuğunuza yönelik gerçekçi beklentileriniz olup olmadığı hakkında düşünmenizi sağlayacak.