Çocuğunu tek başına büyüten bir annebaba olmak

Çocuğunu tek başına büyüten annebabalar genellikle bir eşin desteği olmadan çocukları disiplin altına almanın daha zor olduğunu düşünür. Ancak yaklaşımınız sanki bir eşle birlikte annebabalık ediyormuş gibi olmalıdır.

 

Bir oyun planınızın olması ve tutarlı olmanız çok önemlidir. Çocuklar rutinlere (örneğin, uyku vakti, yemek zamanı veya sabahları evden çıkma zamanı ile ilgili) çok çabuk alışır. Olumlu ve önceden belirlenebilen programlar oluşturun. Böylece, hayat ufak tefek problemlerde büyük mücadeleleri gerektirmez!

 

Ayrıca, birçok çocuğunu tek başına büyüten annebaba, evde bir erkeğin ya da kadının olmayışından endişe duyar. Anneler tek başlarına bir erkek çocuk yetiştirirken bu yoksunluğu daha şiddetli hissedebilir. Babalar da tek başlarına bir kız çocuk yetiştirirken aynı şekilde hissedebilir.

 

Çocuğunu tek başına büyüten annebabalar, çocuklarının erkekleri ya da kadınları tanıması için çeşitli yollar arayabilir. Bu, bir anneanne, babaanne, dede, bir teyze veya dayı, güvenilir bir aile dostu ya da spor öğretmeni olabilir. Bir akıl hocası, çocuğa ömür boyu destek verebilir ve ona harika bir örnek de teşkil edebilir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin olumlu annebabalık bölümünün dördüncü adımı olan “Gerçekçi beklentilere sahip olun” ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Annebabalığınıza ve çocuğunuza yönelik gerçekçi beklentileriniz olup olmadığı hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili daha fazla önemli konuyu aşağıda bulabilirsiniz: