Bu yaygın annebaba tuzaklarından birine mi düştünüz?

Annebaba olmanın getirdiği baskıyla bu yaygın tuzaklardan birine düşmek kaçınılmazdır. Bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

 

“Eleştiri” tuzağı: Genellikle çocuğunuzla mücadele ettiğinizde bu tuzağa düşersiniz. Onları eleştirmeye başlarsınız ve sonrasında kendinizi onları tehdit edip bağırırken bulursunuz. Bu tarz tartışmalar hem annebabanın hem de çocuğun öfke duymasına neden olur. Böyle mücadeleleri sıkça yaşıyorsanız, durumu başka bir şekilde ele almayı deneme zamanı gelmiş demektir.

 

“Çocuğunuzu yalnız bırakma” tuzağı: Çocuğunuz iyi davrandığında onu takdir etmezseniz bu tuzağa düşersiniz. Çocuklar ilgi çekmek için problemli davranışlara başlayabilir. Daha sık görmek istediğiniz davranışları takdir etmeye çalışın.

 

“Çocukların hatırına” tuzağı: Mutsuz giden bir evliliğe rağmen, annebabalar çocuklar için problemlerini görmezden geldiğinde bu tuzağa düşer.

 

“Mükemmel annebaba olma” tuzağı: Mükemmel annebaba yoktur. Mükemmel bir annebaba olmaya çalışmak beraberinde yalnızca hayal kırıklığı, öfke ve suçluluk duygusu getirir.

 

“Fedakârlık” tuzağı: Annebabalar kendi ihtiyaçlarını göz ardı ettiklerinde bu tuzağa düşer. Tüm zamanınızı çocuğunuza vakfetmek zorunda değilsiniz. İyi bir annebaba olmak için yetişkinlerin kendi ihtiyaçlarını da karşılamaları gerekir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç! Bu konu, Triple P’nin olumlu annebabalık bölümünün dördüncü adımı olan “Gerçekçi beklentilere sahip olun” ile ilgilidir. Beş adımda olumlu annebabalık hakkında daha fazla bilgi edinin. Annebabalığınıza ve çocuğunuza yönelik gerçekçi beklentileriniz olup olmadığı hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili daha fazla önemli konuyu aşağıda bulabilirsiniz: