Gerçekçi beklentilere sahip olun

Çocukların hepsi birbirinden farklıdır. Onlar kendi kişilik özelliklerine sahip bireylerdir. Aynı yaşta çocuklar bile aynı hızda büyümez. Bu nedenle, annebaba olarak çocuğunuzun yapabileceklerinden daha azını veya daha fazlasını beklemeyin.

 

Hiçbirimizin mükemmel olmadığını da unutmamak gerekir. Ne siz ne de çocuklarınız...

 

Çocuğunuzun sürekli nazik, mutlu veya yardımsever olmasını beklerseniz, hayal kırıklığına uğrarsınız. Çocuklar hata yaparlar, ancak hataların çoğu kasıtlı değildir. Çocuğunuzun bir şeyleri deneyip başarısız olmasına izin verebilirsiniz.

 

Kendinize de çok yüklenmemeniz gerektiğini unutmayın. Muhtemelen çocuk sahibi olan en iyi annebaba olmak istersiniz. Ancak bu gerçekçi bir beklenti değildir. İnsan olduğunuzu unutmayın, hatalar yapabilirsiniz. Hemen hüsrana kapılmayın veya üzülmeyin. Herkes deneyerek öğrenir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

“Gerçekçi beklentilere sahip olun”, Triple P’nin Beş adımda olumlu annebabalık bölümündeki adımlardan biridir. Diğer adımları ve bu adımların annebabalığı nasıl kolaylaştırabileceğini öğrenin. Gerçekçi beklentilere nasıl sahip olacağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili bazı önemli konuları aşağıda bulabilirsiniz: