Üç kötü alışkanlık: Sigara, alkol ve uyuşturucu

Ergenlere genellikle sigara, alkol ve uyuşturucunun kötü olduğu yeteri kadar anlatılır. 

 

Uyuşturucunun bağımlılık yarattığını bilirler, ancak kendilerinde bağımlılık yaratmayacağını düşünürler. Onlara sigaranın kanser yaptığı söylenmiştir, ama belki de anneanneleri sigara içiyordur ve 83 yaşına kadar yaşamıştır. İçki içmek ise genellikle yetişkin davranışı olarak algılanır.

 

Ergenin yaşı büyüdükçe, bu üç kötü alışkanlığı denemiş olma ihtimali artar. Denemelerinin nedeni sıkılmış olmaları, tehlikenin onlara cazip gelmesi veya yalnızca annebabalarını üzmek istemeleri olabilir.

 

İletişiminizi açık tutarak ergenlik dönemindeki çocuğunuzun sigara , uyuşturucu veya alkol bağımlısı olmalarına engel olabilirsiniz. Onları tehlikeler hakkında eğitin, ancak yapmamaları gereken bir davranışta bulunduklarını kabul ettiklerinde aşırı tepki göstermeyin.

 

Akran baskısı etkilidir, ancak aile de öyledir. Bu yüzden, çocuğunuzla değerleriniz hakkında konuşun. 

 

Evde sigara içmenin kabul edilebilir bir davranış olup olmadığına karar verin. Çocuğunuzun evinizin güvenli ortamında alkolü denemesine izin verebilir veya yasal yaş sınırına ulaşmalarını bekleyebilirsiniz. 

 

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun akran baskısına karşı koyabilmesi için bir plan yapmasını önerin. Örneğin, uyuşturucu alamayacığını , çünkü konser biletleri için para biriktirdiğini veya uyuşturucu kullanırsa spor yapamamaktan endişe ettiğini söyleyebilir.

 

Daha sonra, onunla birlikte söyleyeceklerini prova ederek planı uygulamaya koymasına yardımcı olun.

Bu yalnızca başlangıç

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç. Ergen Triple P’ye katıldığınızda daha fazla bilgi ve fikir edineceksiniz. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla hayat çok daha kolay olabilir!

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzu daha kolay yetiştirmek için size yardımcı olacak yeni fikirler mi arıyorsunuz?

Aileniz için en uygun Ergen Triple P türünü öğrenin.

Ergenlik dönemindeki çocuk için annebabalıkla ilgili gündemdeki diğer konular

Okul sonrası çalışma, ergenlik dönemindeki çocuğunuz için uygun olur mu? Buradan fikir edinebilirsiniz.

Konuşmak mı istiyorsunuz?

Size en yakın Triple P eğiticisini arayın