Para ve iş

En uygun durumda bile, para ve iş karmaşık konulardır. Bu yüzden, böyle bir konuyu bir ergen ile konuşmaya çalışmak çok daha karmaşıktır.

 

Ergenlerin maddi ihtiyaçları aile bütçesine baskı oluşturabilir. Ergenlik dönemindeki çocuğunuza, parayı nasıl idare edeceğini öğretmek, ona geleceği için değerli beceriler kazandırabilir.

 

Parayla ilgili kurallar dayatılmak yerine tartışılırsa daha iyi olur. Ancak yine de, ister harçlıklarından isterse kendi kazandıklarından olsun, para harcama konusunda bazı sınırlar belirleyebilirsiniz.

 

Harçlık ev işleriyle ilişkiliyse, baştan bir anlaşma yapın. Kuralları önceden netleştirmemişseniz, bir iş yapılmadığında para verilmemesi çocuğunuzun küsmesine neden olabilir.

 

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzu yarı zamanlı bir iş bulmaya teşvik etmek isteyebilirsiniz. İş hayatı patronlar, çalışma arkadaşları ve müşterilerle başa çıkmayı gerektirdiğinden, ergenlerin sosyal becerilerini ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

 

Ancak işin okullarına engel olmadığından ve onları uykusuz bırakmadığından emin olun. Yorgunluk, öfkeli olma veya ilgisizlik, ergenlik dönemindeki çocuğunuzun başa çıkamadığını gösteriyor olabilir.

 

Çocukların uyku saatleriyle ilgili bazı kurallar belirleyin. İş uykudan sonra gelmelidir, ancak bu bireylere göre değişir. 

Bu yalnızca başlangıç

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç. Ergen Triple P’ye katıldığınızda daha fazla bilgi ve fikir edineceksiniz. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla hayat çok daha kolay olabilir!

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzu daha kolay yetiştirmek için size yardımcı olacak yeni fikirler mi arıyorsunuz?

Aileniz için en uygun Ergen Triple P türünü öğrenin.