Okuldan ayrılma

17 ile-18 yaşlarındaki genç insanların, hayatlarının bir sonraki evresine geçmeye hazır olup olmamaları bir hayli değişkenlik gösterir. 

 

Bu zaman diliminde, gerçekten kendi başlarının çaresine bakmaya başlarlar. Ancak evi otel gibi kullanmalarına izin verirseniz, onları hayatın gerçeklerine hazırlayamazsınız.

 

Ayrıca, tüm o sınavlar ve okul sonrası kutlamaların ardından, ergenlik dönemindeki çocuğunuzun hayatının bir sonraki evresine başlamadan önce biraz ara vermeye ihtiyacı olabileceğinin farkında olmak önemlidir.

 

Çocuğunuzun bundan sonraki isteklerini gerçekten kontrol edemezsiniz, ancak seçenekleri hakkında konuşarak onların sesi olabilirsiniz.

 

Kafalarındaki sorularla ilgili yardımcı olun. İş arıyorlarsa, evden taşınıyorlarsa veya yarı zamanlı bir işle okulu bir arada götürmeye çalışıyorlarsa, onlara destek vermeye hazır olun. 

 

Kendinizi duygusal olarak onların seçimlerine çok fazla kaptırmayın veya aşırı kontrolcü davranmayın. Ancak bu, ergenlik dönemindeki çocuğunuzun artan özgürlüğüyle birlikte annebabalık rolünüzün bittiği anlamına gelmez. 

 

Çocuklarınızın, ilk seçenekleri işe yaramazsa kullanabilecekleri bir ya da iki acil durum planı geliştirmelerine yardımcı olun. Onlara, hayatta başarıya giden tek bir yol olmadığını hatırlatın. Bazen o yedek seçenekler beklenildiğinden çok daha fazla işe yarar.

Bu yalnızca başlangıç

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç. Ergen Triple P’ye katıldığınızda daha fazla bilgi ve fikir edineceksiniz. Ergen çocuğunuzla hayat çok daha kolay olabilir!

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzu daha kolay yetiştirmek için size yardımcı olacak yeni fikirler mi arıyorsunuz?

Aileniz için en uygun Ergen Triple P türünü öğrenin.