İnternette akran zorbalığı

Bundan birkaç yıl önce, akran zorbalığı okulda ve okul çevresinde olurdu. Ancak artık telefon, e-posta ve sosyal medya aracılığıyla evimize kadar girdi. Bu, zorbalıkla başa çıkmayı hem annebabalar hem de ergenler için daha zorlaştırabilir.

 

Bu tür problemlerle başa çıkmanın en iyi yolu, ergenlik dönemindeki çocuğunuz için hazırlıklı olduğunuzdan emin olmaktır. 

 

Sakin olun ve aşırı tepki göstererek telefon, internet veya bilgisayar gibi onlar için çok önemli olan araçlara erişimlerine hemen engel olmayın.

 

Neler olup bittiğini ve çocuğunuz üzerindeki etkileri değerlendirmeye çalışın. Duygusal olarak nasıl tepki gösterdiklerine dikkatle konsantre olun.

 

Fazla endişeli görünmüyorlarsa, sonraki birkaç günde işlerin nasıl gittiğini izleyin. Utanç verici mesajlar diğer insanların eline geçerse, bunun zincirleme bir etki yaratabileceğinin farkında olmayabilirler.

 

Ergenlik dönemindeki çocuğunuz sıkıntılı ve açık şekilde üzgünse, ona destek vermek iyi olacaktır. Duygusal olarak yanlarında olmaya çalışın. Böylece, onları önemsediğinizi ve yardıma hazır olduğunuzu anlarlar.

 

Çok büyük bir ihtimalle, akran zorbalığı yapan bir sınıf arkadaşı veya ergendir. Okulu haberdar edin. Zorbalık vakalarıyla nasıl başa çıkacaklarına dair belirli ilkelere sahip olmaları gerekir.

Bu yalnızca başlangıç

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç. Ergen Triple P’ye katıldığınızda daha fazla bilgi ve fikir edineceksiniz. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla hayat çok daha kolay olabilir!