Cinsellik hakkında konuşma

Ergenlik dönemindeki çocuğunuz, “Anne/Baba, cinsel hayatın başladığında kaç yaşındaydın?” şeklinde bir soru yöneltirse, yanıtlamak için hazır mısınız?

 

Uygunsuz soruları yanıtlarken, bu anları öğretici fırsatlar olarak değerlendirin. Çocuğunuzla cinsel davranışını eğitmek için yaptığınız sohbetler ömür boyu sürer. 

 

Bu yüzden, çocuğunuz için ne tür bir cinsel aktivite ve flörtü uygun gördüğünüzü düşünün. Cinsel geçmişinizin ne kadarını çocuğunuzla paylaşmak istiyorsunuz? Sahip olduğunuz daha fazla deneyimle çocuğunuzun deneyimsizliğine yardımcı olabilirsiniz. 

 

Çocuğunuz bir soru yönelttiğinde bunu, hassas konular (örneğin, doğum kontrolü, güvenli seks veya pornografi) üzerinde konuşmak için bir fırsat olarak değerlendirin. Ayrıca, ilişkiler ve değerler hakkında da konuşabilir, cinsellik hakkında düşünmelerine, plan yapmalarına ve kararlar almalarına yardımcı olabilirsiniz. 

 

Bilgi paylaşımını reddettiğinizde, ergenlik dönemindeki çocuklarınıza cinselliğin gizli veya utanılması gereken bir aktivite olduğu mesajını verdiğinizi bilmeniz gerekir. Ayrıca bu durumda, bilgiyi başka yerlerden, genellikle arkadaşlarından edinirler.

 

Ergenlik dönemindeki çocuğunuz, cinsellikle ilgili sorular sormuyorsa bile, onunla bu konuda konuşmaya başlamak yine de önemlidir. Bunları konuşmak için sakin bir zamanı (örneğin, arabadayken veya uyku vakti) kollayın. Konuşmayı, bir veya iki konuyu kapsayacak şekilde, kısa tutun. Konuşmayı daima çocuğunuzun kontrol etmesine izin verin.

Bu yalnızca başlangıç

Annebabalık ile ilgili bu önemli konu sadece bir başlangıç. Ergen Triple P’ye katıldığınızda daha fazla bilgi ve fikir edineceksiniz. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla hayat çok daha kolay olabilir!

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzu daha kolay yetiştirmek için size yardımcı olacak yeni fikirler mi arıyorsunuz?

Aileniz için en uygun Ergen Triple P türünü öğrenin.

Sanal güvenlik: Annebabalık ile ilgili bir başka gündemdeki konu

Çocuğunuzu Sanal akran zorbalığından koruyup koruyamayacağınızı öğrenin

Grup Ergen Triple P'de, sizinle benzer problemler yaşayan diğer annebabalara katılın

Bu takvimle yerini ve zamanını öğrenin