Beş adımda ergenler için olumlu annebabalık

Ergen Triple P, annebabaların, ergenlik dönemindeki çocuklarının ergenliğin getirdiği değişikliklere ve gereklere uyum sağlamasına yardımcı olacak beceriler kazanmasını sağlar. Ergen Triple P, annebabaların ergenlerle güçlü ilişkiler kurmasını ve bu ilişkileri sürdürmesini sağlar. Triple P’nin ergenler için Olumlu Annebabalık Programı‘ndabeş temel adım vardır. Bu adımlar şunlardır:

Güvenli, hoş ve uygun bir ortam sağlayın 

Aktivite yapması, sorumluluk alması ve tüm bunları güvenli biçimde yerine getirmesi için ergenlik dönemindeki çocuğunuzu motive etmeye çalışın. Evde yemek pişirebilir, tamirat işleri yapabilir veya bir günlük tutabilirler. Sadece fırını, ev aletlerini ya da elektrikli aletleri ustalıkla kullanabildiklerinden ve bilgisayar kullanımında gözünüzün üzerinde olduğundan ve güvenlik önlemlerinin yeterli olduğundan emin olun. 

 

Ayrıca ergenleri, okulda ya da diğer kulüplerde (evden uzakta) düzenlenen anlamlı aktivitelere katılmaya teşvik etmeniz iyi olacaktır. Yetişkin gözetimi ve denetiminin yeterli olup olmadığını kontrol edin. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun daima nerede ve kimlerle olduğunu, ne yaptığını bilin. 

Olumlu bir öğrenme ortamı yaratın 

Ergenlik dönemindeki çocuğunuza daha fazla sorumluluk verdiğinizde ve görüşlerine, düşüncelerine ve katkılarına değer verdiğinizi gösterdiğinizde, büyümeye başladığının farkında olduğunuzu ona göstermiş olursunuz.

 

Karar verme süreçlerine onları da dahil edin. Böylece, nasıl iyi seçimler yapabileceklerini ve problem çözmeyi öğrenirler. İlk önce önemsiz konularla (örneğin, tatil planlamak) başlayın ve etkilerinin daha uzun vadede görüleceği kararlara (örneğin, başvuru için okul seçimi) geçin. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla konuşmaya da zaman ayırın, çünkü sizin düşüncenizin aksine, ergenlerin hâlâ sizin onayınıza ve ilginize ihtiyacı vardır. Ergenlik dönemindeki çocuğunuz hoşunuza giden bir şey yaptığında, bunu bilmesini sağlayın. Takdir görmek hoşlarına gidecektir. Aynı şeyi muhtemelen tekrar yapacaklarını göreceksiniz. 

Tutarlı disiplin kullanın 

Çocuğunuz küçükken kuralları siz belirlersiniz. Ancak artık çocuğunuz ergenlik döneminde olduğundan, kurallar konusunda fikir alışverişinde bulunmak iyi olacaktır. Bunun amacı, aileniz için önemli kabul ettiğiniz kurallara ve sorumluluklara ergenlik dönemindeki çocuğunuzla birlikte karar vermektir. Ayrıca, ödüllere, hoşlarına gidebilecek ayrıcalıklara da beraber karar verebilirsiniz. 

 

Deneme ve yeniden değerlendirme süresince her iki taraf da bazı ödünler verebilir. Ancak her iki taraf da beklentiler ve kurallara uyulmadığında olacaklar konusunda net olur. Böylece, kurallar çiğnendiğinde çatışma olasılığı azalır. 

Gerçekçi beklentilere sahip olun

Çocuklar ergenliğe adım attığında her şey çok hızlı değişir. Bu yüzden, annebabaların genellikle beklentiler konusunda kafaları karışabilir. Triple P, ergenlik dönemindeki çocuklarıyla neler yaşadıklarını öğrenmek için diğer annebabalarla konuşma fırsatı sağlar. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun, baştan çıkarıcı etkenlerle nasıl başa çıkacağını öğrenmesine yardımcı olursanız, ona daha fazla özgürlük verme konusunda içiniz rahat olur. 

 

Hiçbirimizin mükemmel olmadığını unutmayın. Ne ara sıra hatalar yapan ergenlik dönemindeki çocuğunuz ne de siz... Hemen hüsrana kapılmayın veya üzülmeyin. Herkes deneyerek öğrenir. 

Annebaba olarak kendinize zaman ayırın 

Ergenlik dönemindeki çocuğu yetiştirmek endişe verici ve belirsiz bir zaman dilimidir. Bu yüzden, kendi ihtiyaçlarınızla da ilgilenmeniz önemlidir. Mümkünse destek alın, ortak problemleri olan annebabalarla görüşün, yakınlık kurun, dinlenin ve egzersiz yapın. Kendinize zaman ayırdığınızda annebabalık oldukça kolaylaşır. İşin sırrı dengededir!

Beş adımda olumlu annebabalık 

Aşağıda, beş adımda olumlu annebabalığı nasıl uygulayacağınızla ilgili düşünmenizi sağlayacak bazı fikirler bulabilirsiniz: