Stresli misiniz?

Bazen annebaba olmanın gerekleri ve stresi gittikçe artıyormuş gibi gelir! Ancak hayatınızın kontrolünü geri kazanmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

 

Her gün sizi nelerin strese soktuğunu düşünün. Günlük stresinizi azaltabilirseniz, çocuklarınızla sakin bir şekilde ilgilenmeniz daha kolay olur. Ayrıca, bu sayede hastalık gibi beklenmedik durumlarla başa çıkmanız da kolaylaşır.

 

Bazı annebabalara her gün yapılacak çok iş varmış gibi gelir. Yaşam biçiminizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Düzeninizi değiştirmek veya iş yükünü paylaşmak için eşinizle konuşun.

 

Yardım istiyorsanız arkadaşlarınızı veya ailenizi çağırın. Ara sıra herkesin birazcık desteğe ihtiyacı olur. Bu yüzden, çocuklara göz kulak olmalarını veya sizinle bir kahve içmelerini istediğinizde, kendinizi suçlu hissetmeyin.

 

Bazı annebabalar içinse, herkesin okuldan ve işten döndüğü saatler günün en stresli zamanıdır. Herkesin yapması gerekenleri bildiği, iyi bir program uygulayın. Böylece akşamlarınız problemsiz geçecektir.

 

Son olarak, dinlenmek veya zevk aldığınız şeylerle uğraşmak için kendinize biraz zaman ayırmanız gerekir. Günde 30 dakika bile yenilenmiş hissetmeniz için yeterli olabilir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir yaşam biçiminin de buna katkısı büyüktür.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

“Annebaba olarak kendinize zaman ayırın”, Triple P’nin Beş adımda olumlu annebabalık bölümündeki adımlardan biridir. Diğer adımları ve bu adımların annebabalığı nasıl kolaylaştırabileceğini öğrenin. Annebaba olarak kendinize nasıl zaman ayıracağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili gündemdeki diğer konuları aşağıda bulabilirsiniz:

Triple P'yi kullanan annebabalar daha az stres yaşadıklarını ifade ediyor

Triple P'yi benzerlerinden ayıran araştırma bulguları hakkında bilgi edinin

Grup Triple P'de, sizinle benzer problemler yaşayan diğer annebabalara katılın

Bu takvimle yerini ve zamanını öğrenin