İşle aile yaşamını dengeleme

İş ve ailenin getirdiği gerekleri dengelemeye çalışmak çok zor olabilir. Ancak doğru dengeyi oturttuğunuzda hayat çok daha kolay hale gelir.

 

İşten veya aileden kaynaklanan ağır baskılar, bizim ve çevremizdekilerin hayatını ciddi şekilde etkileyebilir. İş stresi eve taşındığında, daha fazla tartışabilir, ilişkilerimizde problemler yaşayabilir ve sağlık problemleri yaşayabiliriz.

 

Ev stresi işe taşındığında da aynı etkilere neden olabilir. Hatta işinizi düzgün yapabilmek için çaba sarf edebilirsiniz.

 

Peki, doğru dengeyi nasıl sağlayabilirsiniz?

 

Başlangıç için en iyi kural, evdeyken ailenize odaklanmaktır. İşteyken de işinize odaklanmalısınız.

 

Evde, sabahlarınızın mümkün olduğunca problemsiz geçmesi için çaba sarf edin. Güne sakin başlarsanız evden işe stres götürmezsiniz.

 

Bazı temel kurallar belirleyin ve evden çıkış için bir rutin uygulayın. Çocuklarınıza, giyinmek gibi işleri kendi kendilerine yapmayı öğretebilirsiniz.

 

İşteyken, zor görevleri günün erken saatlerinde yerine getirmeye çalışın. Böylece, günün sonunda eve daha az stres götürmüş olursunuz.

 

İşten sonra rahatlamak ve dinlenmek için ailenizin akşam programını etkilemeyecek yöntemler geliştirin. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin de buna katkısı olabilir.

Triple P - Beş Adımda Olumlu Annebabalık

“Annebaba olarak kendinize zaman ayırın”, Triple P’nin Beş adımda olumlu annebabalık bölümündeki adımlardan biridir. Diğer adımları ve bu adımların annebabalığı nasıl kolaylaştırabileceğini öğrenin. Annebaba olarak kendinize nasıl zaman ayıracağınız hakkında düşünmenizi sağlayacak, annebabalıkla ilgili gündemdeki diğer konuları aşağıda bulabilirsiniz:

Sizinle benzer problemler yaşayan annebabalar Triple P'yi seviyor

Nedenini öğrenmek için burayı tıklayın